Uudised

Eesti Vabariigi riigitegelaste mälestusaktused Viljandimaal EV100

22.02. kell 15.00 Anikatsis Ants Piibu sünnikohas mälestusaktus
22.02. kell 15.00 Kokaviidika külas Jüri Jaaksoni mälestusaktus
22.02. kell 14.30 Surva külas Jaan Tõnissoni mälestusaktus-peaminister Jüri Ratas
22.02. kell 15.00 Johan Laidoneri sünnikohas mälestusaktus
22.02. kell 15.00 Kärksis Theodor Kääriku mälestusaktus
22.02. kell 15.00 Mõnnastes Ado Birgi mälestusaktus
22.02. kell 15.00 Friedrich Akeli sünnikohas mälestusaktus
22.02. kell 10.00 Mustlas lipumasti ,,Mulgi Majakas’’ avamine ja lipu heiskamine-peaminister Jüri Ratas

Karksi-Nuia lasteaed võtab tööle majaperenaise

Karksi-Nuia lasteaed võtab tööle majaperenaise (1,0 ametikoht)

Töö kirjeldus:
lasteaia üldruumide igapäevane puhastus
vastavalt vajadusele sündmuste-eelne ettevalmistamine

Kandidaadilt eeldame:
oled puhtuse ja korra hoidja
oled kohusetundlik, aus ja usaldusväärne meeskonnatöötaja
tunned koristamise põhitõdesid
omad kehtivat tervisetõendit
kasuks tulevad eelnevad töökogemused puhastusteenindajana

Omalt poolt pakume:
esmast väljaõpet ja juhendamist
kaasaegset töökeskkonda ja töövahendeid
enesetäiendusvõimalusi
sõbralikku kollektiivi

Tööle asumise aeg: alates 15. märtsist 2018

Kandideerimiseks saada oma CV, haridust tõendavate dokumentide koopiad ja avaldus hiljemalt 28. veebruariks 2018.a. e-postile lasteaed@karksi.ee või Männiku tn 1, Karksi-Nuia 69104. Info 517 9861.

Mulgimaal toimuvad 2018 mulgi toidu päevad

Mulgi Kultuuri Instituudi pressiteade 08.02.2018

Väärtustamaks meie oma kohalikku toidu pärandit, korraldame 2018 neli Mulgi toidu päeva.

Toidukultuur on oluline osa meie pärandist. Iga maa ja piirkonna toidulaud peegeldab oma traditsioone, võimalusi, aga ka leidlikkust ja uuendusmeelsust. Toidukultuur on elav ja ta muutub iga päev. Mulgimaa võib siinkohal küll uhkust tunda! Mulkide toidud on jõudnud pea iga eestlase lauale ning seda just tänu aktiivsetele mulkidele, kes kunagi oma toite lahkesti ülejäänud eestlastele tutvustasid. Mitmedki Mulgimaa toidud ongi kujunenud täna paljuski Eesti rahvustoitudeks – mulgi kapsad, mulgi puder, mulgi korp, mulgi kama (mulgid hakkasid tegema segakama!). Kõik need toidud on kantud ka eesti vaimse pärandi nimistusse.

Näib, et aja möödudes on küll mitmeid uuendusi mulkide toidukultuuri lisandunud, kuid laias laastus on toitude põhimõte jäänud samaks ning perekondlikud meelistoidud ei ole tänaseni täielikult asendunud uudsema toidukultuuriga. Väärtustamaks Mulgimaa toidupärandit korraldamegi Mulgi Kultuuri Instituudi eestvedamisel sel aastal neli kohaliku toidu päeva. Toidupärandit väärtustades kaitseme vanaemade aegseid toite ja toidutraditsioone ja anname edasi oskusi ja teadmisi järgmistele põlvkondadele.

15. veebruar on Mulgimaal mulgi kapsa päev. Nii nagu vanal ajal, nii ka tänapäeval pannakse hapukapsad koos sea pekirasva või pekilihaga ja kruupidega ahju hauduma, nii saavad mulgi kapsad kõige maitsvamad. Ka täna teevad paljud perenaised mulgi kapsaid oma vanaemade või emade retsepti järgi. Lihtsaim variant on muidugi osta seda valmiskujul poest..

Nii saabki Mulgimaal saab 15.02. seitsmes kohas kell 14 algavates õpitubades õppida tegema mulgi kapsaid. Õpitoad toimuvad erinevates paikades: Abja Päevakeskuses, Karksi-Nuia noortekeskuses, Tuhalaane külamajas, Lilli külamajas, Kärstna mõisas, Tarvastu käsitöökojas ja Uue-Kariste rahvamajas. Selleks, et õpitubades osaleda, on vajalik eelnev registreerumine, kontaktid leiate mulgimaa.ee veebist või Facebookist – Mulgi toidu päevad 2018.

Samuti on enamus Mulgimaa söögikohti pakkumas sel päeval oma menüüs ühe toiduna mulgi kapsaid. Mulgi kapsaid pakutakse sel päeval 8 söögikohas! Mulgi Kõrtsis Abjas, Halliste sööklas, Mustla kohvikus Mustlas, Tõrvas Mustas Kõutsis ja Väikese Tõnissoni bistroos, Karksi-Nuias kohvikus Heim, Riidajas Mäe-Kojas ning Viljandi linnas Viljandi kohvikus!

Ideega on kaasa tulnud ka koolid ja lasteasutused! Mitmed Mulgimaa koolid ja lasteaiad pakuvad sel päeval toiduks mulgi kapsaid.

Mulgi toidu päevad toimuvad 2018 järgnevalt: Mulgi kapsa päev 15.02., Mulgi korbi päev 25.04.; Mulgi kama päev – seome Mulgimaa peremängu päevaga 18.08.; Mulgi pudru päev – sügisel, siis kui uudsevili oli salves ja kartul üleval – 03.10.2018.

Iga inimese jaoks on toit väga isiklik kogemus ja meil kõigil on oma erilised lood seoses toiduga. Kutsumegi inimesi üles meile saatma oma pere mulgi kapsa retsepte ja lugusid – meenutusi aadressile mki@mulgimaa.ee ja sööma sel päeval kodudes ka mulgi kapsaid!

Mulgi toidu päevasid 2018 toetab folkloorifestivalide programm ja üldine korraldus Mulgi Kultuuri Instituudilt.

Lisainfo: Mulgi Kultuuri Instituut Kaja Allilender 5185371, mki@mulgimaa.ee

Valminud on Mulgi valla ajalehe Mulgi Sõna esimene number

Mulgi Sõna ühendab endas Abja, Halliste ja Mõisaküla ajalehte Lõuna-Mulgimaa ning endise Karksi valla ajalehte Karksi Sõna.

Leht hakkab kajastama piirkondade elu teemade kaupa ja oodatud on ka kaastööd. Materjale võetakse vastu Abja kultuurimajas (Lauri Sepp, lauri@abja.ee), Karksi-Nuia Raamatukogus (Mare Torim, mare.torim@karksi.ee), Halliste raamatukogus (Sirle Tellis, hallisteraamat@hot.ee) ja Mõisaküla raamatukogus (Evi Oissar, raamatukogu@moisakyla.ee). Materjalid tuleb saata/tuua 15. kuupäevaks ja lugejateni hakkab leht jõudma peale 20. kuupäeva.

Lehte saab alates veebruarist tasuta kõigist külamajadest, rahvamajadest, kultuurimajadest ja -keskustest, piirkonnakeskustest ja elektrooniliselt ka valla kodulehelt. Leht tuleb müüki ka Abja Tarbijate Ühistu kaplustes ja tellida saab lehte Eesti Postist.

Mulgi Sõna esimese numbri leiad SIIT.

Maksu- ja Tolliameti info 2017. a tulude deklareerimise ja muudatuste kohta

FÜÜSILISE ISIKU TULUDE DEKLAREERIMISE MEELESPEA

Peagi on käes taas tulude deklareerimise aeg.
Nagu ka eelnevatel aastatel, algab tulude deklareerimine 15.veebruarist. Alates 7.veebruarist kuni 9.veebruarini on igal inimesel võimalik tutvuda e-maksuametis/e-tollis oma eeltäidetud andmetega, mis Maksu- ja tolliametile teada on.

Eeltäidetud andmed on näiteks aadress, pangakonto number, tulumaksu arvutamist mõjutavad andmed tööandjatelt (näiteks palk ja kinnipeetud tulumaks), haigusrahad, pensionid, tasutud koolituskulud, kingitused ja annetused, tasutud pensionikindlustuse maksed, andmed väärtpaberite võõrandamise tehingute kohta (v.a võõrandatud väärtpaberite soetamismaksumus ja võõrandamisega seotud müügikulu)

Eeltäidetud ei ole andmed välisriigis saadud tulu kohta ega välisriigis tasutud kulude (maksusoodustuste) kohta, mida saab tulust maha arvata, andmed muu vara võõrandamise kohta, residendist füüsilise isiku ettevõtlusest saadud tulu vorm E.
Need andmed tuleb deklaratsioonile ise lisada.

Kui andmed puuduvad või erinevad maksumaksjale teadaolevatest andmetest, tuleb võtta ühendust kas väljamakse tegija või kulu saajaga ning paluda andmed Maksu- ja Tolliametile esitada või esitatud andmed parandada.

Deklaratsiooni esitamine
Deklaratsiooni saab esitada elektrooniliselt, saata postiga lähimasse Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroosse või tulla büroosse kohale.

Kes peavad deklaratsiooni esitama:
• Füüsilisest isikust ettevõtjad (esitavad deklaratsiooni põhivormile (vormile A) lisaks ka ettevõtlustulu vormi E).
• Isikud, kes on saanud tulu (sh dividende) välismaalt.
• Isikud, kelle väärtpaberite võõrandamisest saadud kahju on suurem kui saadud kasu ning kes soovivad selle kahju summa järgnevatele aastatele edasi kanda.
• Isikud, kes on teinud maksustamisperioodi jooksul investeerimiskontole sissemakseid või sealt väljamakseid.
• Isikud, kes on saanud tulu kasu vara võõrandamisest, üüri- või renditulu, müünud metsamaterjal või raieõigust.
• Isikud, kes soovivad kasutada maksusoodustusi.

Büroos väljastab teenindaja kõigile soovijatele eeltäidetud tuludeklaratsiooni blanketi, mida maksumaksja ise vajadusel täiendada saab. Sel aastal ei ole teenindusbüroodes väljas tühje (nn „siniseid“) deklaratsiooni vorme, neid saab igaüks vajadusel ise välja trükkida meie kodulehelt.
Kõige kindlam on esitada siiski eeltäidetud andmetega deklaratsioon, siis võib kindel olla, et midagi maksuhaldurile teadaolevatest andmetest deklareerimata ei jää.
Soovitame enne büroosse tulemist kontrollida ka oma ID-kaardi kehtivusaega ja sertifikaatide kehtivust. Lisaks võiks kaasa võtta ka ID-kaardi paroolid, kuna büroos on kohapeal ka kliendiarvutid ja nende kõrval abivalmid ametnikud, kes vajadusel deklaratsiooni täitmisel aitavad. Sel moel on deklaratsiooni esitamine kindlasti kiirem. Lisaks sellele alustatakse elektrooniliselt esitatud deklaratsioonide alusel enammakstud tulumaksu tagastamist varem kui paberil esitatutele.

Elektrooniliselt on võimalik oma tulusid deklareerida e-maksuamet/e-tolli kaudu (sisenedes ID-kaardi, mobiili ID või pangalinkide abil).

Samuti on deklaratsiooni võimalik esitada nutitelefoni kaudu.

Nutitelefonis saab esitada Maksu- ja Tolliameti poolt eeltäidetud üksikdeklaratsiooni ning täiendavalt lisada ja muuta ainult kontaktandmeid ja arvelduskonto numbrit, kuhu tulumaks tagastatakse
Nutiversiooni ei saa kasutada järgmistel juhtudel:
• kui peate esitama ettevõtlustulu deklaratsiooni (vormi E)
• kui soovite kasutamata jäänud maksusoodustusi üle anda abikaasale
• kui soovite kasutada täiendavat maksusoodustust laste pealt
• kui teie kõik tulud ei ole kantud eeltäidetud tuludeklaratsioonile
• kui saite tulu välismaalt
• kui deklareerite kasu või kahju vara võõrandamisest
• kui deklareerite kasvava metsa raieõiguse ja raiutud metsamaterjali võõrandamist
• kui kasutate investeerimiskontot

MAKSUSOODUSTUSED EI PRUUGI KASUTAMATA JÄÄDA, KUIGI ÜHISDEKLARATSIOONI ENAM ESITADA EI SAA

Ühisdeklaratsioon ja maksusoodustuste ülekandmine
Kõige suurem muudatus on see, et enam ei ole võimalik abikaasadel esitada ühist tuludeklaratsiooni, kuid maksusoodustusi saab teatud tingimustel abikaasale üle kanda.
• Füüsiline isik saab esitada üksikdeklaratsiooni ning alla 2160 eurost maksustatavat tulu saanud isiku eest võib tema abikaasa täiendava maksuvaba tulu maha arvata, kuid abikaasade maksustatav tulu kokku ei tohi sel juhul ületada 50 400 eurot kalendriaastas.
• Maksustatavat tulu ületava eluasemelaenu intressi, koolituskulu ja laste maksuvaba tulu summa või selle osa võib abikaasale üle kanda, kui abikaasade varasuhteks on varaühisus.
Sisuliselt on varaühisusega tegemist, kui abikaasad ei ole notari juures sõlminud abieluvaralepingut.
• Maksusoodustusi saab üle kanda vaid sel juhul, kui abielu kehtis 31.12.2017.a seisuga.
• Maksusoodustuste üle andmiseks tuleb kindlasti tuludeklaratsioon esitada ja sinna märkida abikaasa isikukood, kellele soovitakse kasutamata jäänud maksusoodustused üle anda. Maksu- ja Tolliamet kannab kasutamata osa automaatselt abikaasa tuludeklaratsioonile. Abikaasal tuleb soovi korral aktsepteerida talle üle antud kasutamata maksusoodustused.
Maksuhaldur soovitab elektroonilise esitamise korral esimesena esitada oma deklaratsiooni sellel abikaasal, kelle tulud on väiksemad ja kõiki mahaarvamisi ei ole tema deklaratsioonis võimalik arvesse võtta. Teisena kinnitab oma deklaratsiooni kõrgemat tulu teeniv abikaasa.

Eluasemelaenu intressid ja koolituskulud
Laenu intresse ja koolituskulusid saab jätkuvalt tuludest maha arvata kuni 1200 eurot ühe deklaratsiooni kohta, kuid muutunud on see, et eluasemelaenu intresse saab sealhulgas maha arvata kuni 300 eurot.
Näiteks on füüsiline isik tasunud aasta jooksul koolituskulusid 600 eurot ning eluasemelaenu intresse 430 eurot. Deklaratsioonis võetakse sel juhul arvesse vaid 900 eurot (koolituskulud 600 + intressid 300).

Laste maksuvaba tulu summa
Sellest aastast on õigus deklareerida ka abikaasa laste andmed, kui abikaasa ise või lapse teine vanem lapse andmeid ei deklareeri. See tähendab, et üks lapsevanem võib oma deklaratsioonile kanda nii oma lapsed, ühised lapsed kui ka abikaasa lapsed.
Laste maksuvaba tulu summa alates teisest lapsest on endiselt 1848 eurot.

Olulised numbrid ja kuupäevad
• Maksuvaba tulu suurus on 2017.aastal 2160 eurot
• Täiendav maksuvaba tulu suurus pensionilt 2832 eurot
• Täiendav maksuvaba tulu suurus kutsehaigushüvitiselt 768 eurot

7.-9. veebruar e-maksuametis/e-tollis on võimalik tutvuda eeltäidetud andmetega
15. veebruar algab tulude deklareerimine
2. aprill tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäev
2. juuli juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enammakstud tulumaksu tagastamise tähtpäev
1. oktoober juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enammakstud tulumaksu tagastamise tähtpäev
·         residentidele, kes deklareerisid ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest või välisriigis saadud tulu
·         mitteresidentidele, kes deklareerisid mahaarvamisi Eestis

Täpsemat informatsiooni leiate Maksu- ja tolliameti kodulehelt https://www.emta.ee/et, infotelefonilt 880 0811 või e-posti teel eraklient@emta.ee

Laidi Suumann
Maksu- ja tolliameti büroojuht

SEB Heategevusfond kutsub kandideerima õppestipendiumitele

Pressiteade
15. jaanuar 2018

SEB Heategevusfond annab 2018. aastal välja õppestipendiume summas 50 000 eurot. Õppestipendiumi saavad taotleda eestkoste-, hooldus-, turva- või asenduskodudes elavad noored. Stipendiumile on oodatud kandideerima ka noored emad ja isad.

Stipendium on mõeldud:
• õppemaksu tasumiseks,
• õppevahendite soetamiseks ja/või
• igakuiseks isemajandamiseks,
• lasteaia (lastehoiu) maksu tasumiseks (noore lapsevanema stipendium).

SEB Heategevusfondi projektijuht Merike Villard toob SEB viimastest noorte uuringust välja, et üle 80% 18-25. aastastest noortest peavad oma rahaasjades nõu vanemate ja sugulastega, alla 10% arutavad oma rahalisi otsuseid läbi sõpradega ja ainult 1% õpetajatega. „SEB iga-aastased noorte uuringute tulemused näitavad järjepidevalt, et pere roll noore finantsilises hakkamasaamises ei piirdu ainult rahalise toetusega, vaid ka teadmiste – ja oskuste jagamisega rahaliste otsuste tegemise vallas. Meie stipendiaadid on oma tagasisides märkinud, et lisaks sellele, et fondi rahaline toetus annab neile juurde motivatsiooni ja usku enesesse, on väga oluline fondipoolne toetus rahatarkuse omandamisel ja teadlike finantsotsuste langetamise soodustamises.“
Stipendiumitaotlusi saab esitada 2 korda aastas ning programmist osavõtt on paljudele asendushooldusel olevatele noortele ja noortele emadele ning isadele suureks toeks haridustee alustamisel või jätkamisel. Nii kevadises kui sügiseses stipendiumiprogrammis saavad noored stipendiaadid täiendavat õpet rahatarkuse ja tulevase tööelu osas.

Õppestipendiumile võivad kandideerida kõik kuni 26-aastased eestkosteperes, hooldusperes, turva- või asenduskodus elanud või elavad noored, kellel on soov alustada või jätkata oma haridusteed, õppides täiskoormusega kutseõppeasutuses või kõrgkoolis. Stipendiumi saavad taotleda ka noored emad ja isad, kes on lapsevanemaks saanud enne 19. eluaastat ja on stipendiumi taotlemise ajal alla 26-aastased ning soovivad alustada või jätkata oma haridusteed, õppides täiskoormusega põhikoolis, gümnaasiumis, kutseõppeasutuses või kõrgkoolis.

Taotlusi saab esitada kuni 2. veebruarini. Stipendiume rahastatakse fondi laekunud annetustest ja fondi varade investeerimise tulemusel teenitud tulust.
Vajalikud dokumendid taotluse esitamiseks: http://www.heategevusfond.ee/oppestipendium

Lisainfo:
Merike Villard
Projektijuht
MTÜ SEB Heategevusfond
+ 372 665 5615
+372 506 0953
merike.villard@heategevusfond.ee
stipendium@heategevusfond.ee
www.heategevusfond.ee
www.facebook.com/heategevusfond

Mulgi valla lahtised ujumisvõistlused

teade_Mulgiv _ujumisv_150518_kuulutus
Algavad Mulgi valla lahtised ujumisvõistlused

Mulgi valla lahtised ujumisvõistlused on viiest etapist koosnev võistlussari.

Võistlused toimuvad:
16. jaanuar 2018
20. veebruar 2018
20. märts 2018
17. aprill 2018
15. mai 2018

Võistlused toimuvad August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi ujulas (Kooli 1, Karksi-Nuia). Start on avatud võistluspäeval kell 18.00-19.00 ning on võistlejatele tasuta.
Võitjate selgitamisel liidetakse kolme parema võistluse kohapunktid.

Täpsem info ja võistluste juhend on kodulehel sport.karksi.ee

JUHEND