Uudised

Üle-eestiline kampaania „Soovin, et sa mind kuulad – mul on HÄÄL“ julgustab lapsi oma arvamust väljendama

Lasteabitelefon_1882x552px._poissLasteabitelefon_ 1882x552px_tydruk

17. aprillil algas üle-eestiline kampaania „Soovin, et sa mind kuulad – mul on HÄÄL“, mis julgustab lapsi oma arvamust väljendama ning rääkima oma mõtetest ja muredest lapsevanematele, lähedastele, sõpradele. Ühtlasi julgustab kampaania täiskasvanuid rohkem märkama lapsi ning neile tähelepanu pöörama.

„Kõik algab jagamisest ja rääkimisest. Selleks, et oma mõtteid jagada või probleemi lahendada, on vaja see endast välja saada, rääkida,“ ütles sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna juht Eve Liblik ning lisas, et meil kõigil on hääl, oma arvamus, aga vahel seda lihtsalt ei kuulata ega märgata.

„Kampaaniaga kutsume lapsi ja noori jagama oma mõtteid ning rääkima nii muredest kui ka rõõmudest. Teeme ennast kuuldavaks, nii saame leida parima lahenduse,“ rääkis Liblik kampaania ideest. „Samuti soovime kampaaniaga meelde tuletada lastevanematele ja kõigile lapsi ümbritsevatele täiskasvanutele, et nad võtaksid igapäevaselt laste jaoks aega ja kuulaksid neid. Oluline on olla lastega ja laste jaoks siin ja praegu, sest meie laste lapsepõlv on täna,“ sõnas Liblik.

Kui mure jääb jagamata või ei ole leidnud lahendust on lasteabitelefon 116 111 ja kodulehekülg http://www.lasteabi.ee/ see koht, kust saada nõuandeid ja ideid, kuidas probleemi lahendada. Eesti, vene ja inglise keeles telefoni teel ja ka kirjalikult (e-post, chat, skype) nõustamist pakkuv lasteabitelefon töötab ööpäevaringselt ning on helistajatele tasuta. Soovi korral võib pöördumine jääda anonüümseks.

Sotsiaalkindlustusameti ja Lasteabitelefoni poolt tellitud kampaania koosneb interneti- ja välireklaamist, tele- ja raadioklippidest ning see kestab neli nädalat. Kampaania ideelahenduse on teinud strateegiaagentuur La Ecwador.

Vaata lisainfot http://www.lasteabi.ee/ ja http://www.facebook.com/lasteabi/.

Eve Liblik, sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna juht, 640 8110
Kaili Uusmaa, sotsiaalkindlustusameti kommunikatsioonijuht, 508 7370

Mammograafiabuss tuleb Viljandimaale

Märtsi lõpust aprilli keskpaigani on Viljandimaal liikvel mammograafiabuss, mis ootab sihtrühma naisi rinnavähi sõeluuringule.

Mammograafia on oma olemuselt rinnanäärme uuring, mida viiakse läbi spetsiaalse rindade uurimiseks loodud röntgenaparaadi abil.

Kuigi rinnavähk on naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja on see varajases staadiumis avastamise korral teiste kasvajatega võrreldes siiski suhteliselt hästi ravitav.

Rinnavähi tekkimise täpsed põhjused ei ole teada, kuid rinnavähi risk tõuseb vanuse suurenedes. Eriti tähelepanelikud peaksid olema naised, kelle suguvõsa naisliinis on esinenud rinnavähki või kellel esineb muid riskitegureid, nagu varane menstruatsioonide algus, hiline menopaus, mittesünnitamine või esmasünnitamine pärast 30. eluaastat. Riskiteguriteks peetakse ka rasvumist, suitsetamis ja sagedast alkoholi tarvitamist.

2017. aastal on rinnavähi sõeluuringule oodatud 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965 ja 1967 aastal sündinud ravikindlustatud naised. Nimetatud aastatel sündinud naistel ei ole vaja uuringule minemiseks saatekirja. Vajalik on vaid eelnev registreerimine, mida saab teha telefonil 7319411.

Naised, kes ei kuulu sel aastal sihtrühma saavad samuti uuringul osaleda, kuid selleks on vaja eelnevalt saatekirja.

Lisainfot mammograafiabusside ajakava kohta leiab www.haigekassa.ee

Mammograafiabusside ajakava Viljandimaal:
17.-18. aprill Nuia Perearstikeskuse ees
19.-20. aprill Abja Paluoja (Pärnu mnt.30)
21. aprill-10. mai AS Viljandi Tervisekeskus (Turu 8/10)
11.-12. mai Suure-Jaani (Lembitu 42)

Omastehoolduse nõustamiskabinet Viljandis

Omastehoolduse nõustamiskabinet alustab tööd Viljandis Maramaa Kliinikus, Maramaa puiestee 5. Kabinet on avatud alates 20. aprillist igal neljapäeval kella 13.00- 16.00, hea oleks ette teatada ja täpsustada vastuvõtuaeg e- posti teel:
info@omastehooldus.eu või telefonil 5068822.

Nõustamine on omastehooldajale tasuta, tegevust toetavad Hasartmängumaksu Nõukogu ja MTÜ Eesti Omastehooldus, koduleht: http://www.omastehooldus.eu/

MTÜ Eesti Omastehooldus flaier

MTÜ Mulgimaa Arenduskoda kutsub osalema LEADER-meetme infopäevadel

arenduskodaMTÜ Mulgimaa Arenduskoda kutsub osalema LEADER-meetme infopäevadel

Hea Abja, Halliste, Helme, Hummuli, Karksi, Põdrala, Tarvastu ja Viljandi valla, Tõrva ja Mõisaküla linna ettevõtja!

LEADER-meetme taotlusvoor „Ettevõtluse arendamiseks“ (I meede) on avatud 24.04. – 12.05.2017. a.

Meetme sihtgrupp on Mulgimaa Arenduskoja piirkonnas tegutsevad äriühingud ja FIE-d (eelmise majandusaasta keskmine töötajate arv kuni 24, aastakäive kuni 5 miljonit eurot ja aastabilansi kogumaht kuni 5 miljonit eurot).

Toetuse määr on kuni 60 % abikõlblike kulude maksumusest.

Ühel ettevõttel on toetust on võimalik taotleda 2000 kuni 50 000 eurot ühes taotlusvoorus. Kogu perioodi (2016-2020) maksimum ühe taotleja kohta on kuni 50 000 eurot. Taotleja saab esitada ühes taotlusvoorus ühe taotluse, va ühisprojektid.

Infopäevad taotlemise tingimuste kohta toimuvad:

27. märts Kulla leerimajas (Kulla küla, Halliste vald) algusega kell 16:30
29. märts Mustlas Tarvastu käsitöökojas kell 16:30
30. märts Riidaja kultuurimajas algusega kell 15.45
6. aprill Viljandi vallamaja volikogu saalis algusega kell 16:30

Info taotlemise kohta kodulehel: http://www.mulgimaa.ee/mak/toetuse-taotlejale/toetuse-taotlejale-2014-2020/

MTA: veel 20 000 inimesel on madalapalgalise tagasimakse taotlus esitamata

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel ei ole ligi 20 000 inimest, kellel võib olla õigus taotleda madalapalgalise tagasimakset, veel e-maksuametis/e-tollis oma tuludeklaratsiooni ega tagasimakse taotlust esitanud. Viljandi maakonnas on tuludeklaratsioon ja taotlus esitamata veel 609 inimesel.

Oma tulud tuleb deklareerida ja taotlust saab esitada kuni 31. märtsini. MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on taotluse mittetäitnute seas palju neid, kes eelmistel aastatel ei ole pidanudki oma tuludeklaratsiooni esitama ja seetõttu on see ka tänavu tegemata jäänud. „Alates järgmisest nädalast saadame nendele inimestele ka otsepostituse, et nad oma tuludeklaratsiooni sel aastal ära täidaksid,“ märkis Liivamägi.

„Kui täisealine inimene on eelmise aasta jooksul töötanud täiskohaga vähemalt kuus kuud terve kalendrikuu vältel ja saanud brutotulu kokku alla 7817 euro, siis soovitame kindlasti enne 31. märtsi e-MTAs oma tuludeklaratsioon kinnitada. Kui peale seda avaneb võimalus esitada ka madalapalgalise tagasimakse taotlus, siis kinnitada ka see,“ rääkis Liivamägi.

Madalapalgalise tagasimakse saamise eelduseks on tuludeklaratsiooni esitamine ja seejärel saab tagasimakse õigust omav inimene teha taotluse e-maksuametis/e-tollis. „Ilma kinnitatud taotluseta madalapalgalise tagasimakset me inimesele teha ei saa,“ ütles Liivamägi.

Toetuse taotluse saab esitada pärast seda, kui olete tuludeklaratsiooni e-maksuametis/e-tollis ära kinnitanud. Kui olete Maksu- ja Tolliameti andmetel tulu kriteeriumi täitnud (aastane tulu jäi alla 7817 euro), siis kuvatakse tuludeklaratsiooni viimasel lehel info madalapalgalise töötaja toetuse kohta ja teksti juures on eraldi olemas link, millele vajutades saate edasi liikuda taotluse esitamise juurde. Siis kontrollib Maksu- ja tolliameti süsteem veel üle, kas olete ka kõik teised kriteeriumid täitnud ja seejärel saate oma taotluse ära kinnitada ja siis näete kohe ära ka oma tagasimakse suuruse.
Kui nüüd juhtub, et taotlus jääb mingil põhjusel sellisel viisil esitamata – ei pannud teksti tähele vms, siis on teine võimalus logida pärast tuludeklaratsiooni esitamist uuesti e-maksuametisse/e-tolli sisse, valite menüüst „Töötamine ja väljamaksed“ ja seejärel menüüst „Madalapalgaliste toetus“. Siit edasi saate vaadata, kas täidate toetuse saamise tingimused ja siis juba sealsamas taotluse esitada.

Taotluse saavad esitada vaid need inimesed, kes täidavad Maksu- ja Tolliameti andmetel toetuse saamise tingimused, teistel seda esitada ei ole võimalik. Tänase seisuga on madalapalgalise tagasimakse taotluse esitanud 67 000 inimest, kellele kuulub hetkeseisuga tagastamisele 24,7 miljonit eurot. Lõplik tagasimakstav summa selgub mais, kui maksu- ja tolliamet arvutab kontrollitud tuludeklaratsioonide andmete põhjal välja toetuse suuruse ning alustab väljamaksete tegemist. Küsimuste korral on abiks maksu- ja tolliameti infotelefon 880 0811.

LEADER-meetme projektitaotluste taotlusvoorud Mulgimaa Arenduskoja tegevuspiirkonnas

Projektitoetuse taotlust saavad esitada Abja, Halliste, Helme, Hummuli, Karksi, Põdrala, Tarvastu, Viljandi vallas ning Mõisaküla ja Tõrva linnas tegutsevad ettevõtjad, mittetulundusühingud (MTÜ), kohalikud omavalitsused (KOV) ja sihtasutused (SA).

6.–24. märts 2017 a. on avatud taotlusvoor III meetmele „Paikkonna omapära ja konkurentsivõime tugevdamine“. Taotleda saavad ettevõtjad, MTÜd, SAd ja KOVid. Toetust antakse MTÜle, KOVle ja SAle kuni 90%, ettevõtjale 60% abikõlblike kulude maksumusest

24. aprill – 12. mai 2017 a. on avatud taotlusvoor I meetmele „Ettevõtluse arendamine“. Taotleda saavad tegutsevad ettevõtjad. Toetust antakse kuni 60 % abikõlblike kulude maksumusest.

Igasse meetmesse saab esitada ühe projektitoetuse taotluse taotleja kohta, välja arvatud ühisprojektid. Info taotlemise ja konsultatsioonide kohta on MTÜ Mulgimaa Arenduskoja kodulehel http://www.mulgimaa.ee/mak/toetuse-taotlejale/toetuse-taotlejale-2014-2020/. Taotluste esitamine toimub elektrooniliselt PRIA e-teenuste keskkonna kaudu.

Meetmenõustajate vastuvõtule palume registreeruda:
Raili Uibopuu tel: +372 5307 8283; raili.uibopuu@mulgimaa.ee
Piret Koorep tel: +372 513 7241; piret.koorep@arenduskoda.ee

Taotlusvooru ajal toimub ainult tehniline konsultatsioon!

Möödunud aasta eest ei saa deklareerida autokooli ja huvikoolituse kulusid

2016. aasta tulude deklareerimise peamised muudatused puudutavad koolituskulusid ja üüritulu.

Enam ei ole võimalik maha arvata mootorratta ja –sõiduki (A- ja B-kategooria) juhilubade koolituskulusid. Samuti ei saa maha arvata 2016. aasta 1. jaanuari seisuga 18-aasta vanuste ja vanemate inimeste huvihariduse kulusid. See tähendab ka seda, et sellist koolitusteenust pakkuvad ettevõtted seda infot inimese eeltäidetud deklaratsioonil enam ei esita.

Teine oluline muudatus puudutab üüritulude deklareerimist. Kui siiani maksustati tulumaksuga kogu üürileandja poolt deklareeritud üüritulu, siis nüüd maksustatakse sellest vaid 80 protsenti. Selleks ei pea esitama kuludokumente, mahaarvamise teeb maksu- ja tolliamet üüritulu deklareerimisel tuludeklaratsiooni alusel. Eluruumi üüritulu 20% mahaarvamist rakendatakse üksnes elamu või korteri üürimisel eluruumi üürilepingu alusel, teistele rendi- ja üürituludele see ei laiene. Tuludeklaratsioonis tuleb näidata kogu aasta üürisumma, üüritulu hulka ei loeta tasutud kommunaalmakseid.

Möödunud aasta maksuvaba tulu oli 170 eurot kuus ehk 2040 eurot aastas ja täiendav maksuvaba tulu pensioni korral oli 225 eurot kuus ehk 2700 eurot.

Eluasemelaenu intresside, koolituse ja annetuste täiendav maksuvaba tulu on väiksem kui varasemalt ehk 1920 euro asemel saab mahaarvamisi teha 1200 euro ulatuses.

Tuludeklaratsioonil on olemas juba terve rida eeltäidetud andmeid, näiteks isikuandmed, info töötasu ja kinnipeetud maksude kohta, pension, haigusraha, tasutud koolituskulud jne. Eluasemelaenu intresside andmed saab deklaratsioonile saata oma internetipangast, esmakordsetel deklareerijatel tuleb esitada ka lisadokumendid, seda saab teha kohe peale deklaratsiooni kinnitamist sealsamas e-maksuametis/e-tollis.

Eeltäidetud ei ole välisriigist saadud tulud, andmed vara (sh metsamaterjali) võõrandamise kohta ega ettevõtlustulude kohta esitatav E vorm. Need andmed tuleb ise deklaratsioonile lisada.

Oma tuludeklaratsiooni eeltäidetud andmeid saab e-maksuametis/e-tollis üle vaadata 8.-10. veebruarini. Kui sealt on mõned andmed puudu või erinevad teadaolevatest, siis tuleb andmete esitajaga ühendust võtta ja paluda need ära parandada.

Soovi korral võivad abikaasad esitada ühise tuludeklaratsiooni. Selleks tuleb mõlemal abikaasal teha oma deklaratsioonile märge, et ta soovib esitada ühist deklaratsiooni. Ühisdeklaratsiooni võivad esitada isikud, kes olid maksustamisperioodi viimase päeva s.o 31.12.2016.a  seisuga abielus. Kui üks abikaasadest suri maksustamisperioodil või pärast maksustamisperioodi, kuid enne tuludeklaratsiooni esitamist, võib lesestunud abikaasa samuti esitada ühisdeklaratsiooni. Selliseid deklaratsioone saab esitada üksnes paberkandjal.

Enammakstud tulumaksu tagastame deklaratsioonis näidatud pangakontole. Kui deklaratsioonis esitatud andmed vajavad täiendavat kontrolli, siis võtame inimesega enne tulumaksu tagastamist ühendust.

Kui deklaratsiooni järgi tuleb tulumaksu juurde maksta, siis saadab maksu-ja tolliamet  maksu- ja tolliamet  maksuteate, mis on kättesaadav e-maksuametis/e-tollis.

Tuludeklaratsioon tuleb esitada ka kõigil neil, kes soovivad taotleda  sel aastal esmakordselt  makstavat madalapalgaliste töötajate toetust. See tähendab seda, et sel aastal makstav madalapalgalise töötaja tulumaksu tagasimakse võib puudutada ka neid möödunud aasta jooksul vähemalt kuus kuud täiskohaga töötanud ja alla 7817 euro tulu saanud inimesi, kes tavaliselt tuludeklaratsiooni esitama ei ole pidanud. Madalapalgalise tagasimakse saamise eelduseks on tuludeklaratsiooni esitamine ja seejärel saab see inimene, kellel tagasimakseks õigus, teha taotluse e-maksuametis/e-tollis. Seetõttu palume kindlasti vaadata esmalt e-maksuametis/e-tollis, kas täidate toetuse saamise tingimused (välja arvatud tulu). Kui tingimused on täidetud ja arvutuste järgi jääb aastane tulu alla 7817 euro, siis saate e-maksuametis/e-tollis tuludeklaratsiooni esitamise järel kohe taotleda ka madalapalgalise tulumaksutagastust.

Tulude deklareerimisega seotud küsimusi saab esitada maksu- ja tolliameti foorumis, samuti aitavad meie konsultandid telefonil 880 0810 või meili teel fyysisik@emta.ee.

Olulised kuupäevad

15. veebruar Algab tuludeklaratsiooni esitamine  e-maksuametis/e-tollis ja teenindusbürood hakkavad väljastama eeltäidetud tuludeklaratsioone paberil
28. veebruar Algab tulumaksu tagastamine e-maksuametis/e-tollis deklaratsiooni esitanud klientidele
31. märts Tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäev
20. märts Algab tulumaksu tagastamine deklaratsiooni paberil esitanud klientidele
  3. juuli Juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enammakstud tulumaksu tagastamise tähtpäev
  2. oktoober juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enammakstud tulumaksu tagastamise tähtpäev, kui deklareeritakse ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest või välisriigis saadud tulu; FIE-del deklaratsiooni alusel juurdemaksmisele kuuluva sotsiaalmaksu tasumise tähtpäev

 Kes peavad tuludeklaratsiooni esitama?

    Tuludeklaratsiooni peavad esitama :

  • kõik füüsilisest isikust ettevõtjad, ka need kes 2016. a ettevõtlusest tulu saanud ei ole;
  • isikud, kes on saanud kasu vara (väärtpaberid, kinnisasjad) võõrandamisest;
  • isikud, kes on müünud metsamaterjali või raieõigust;
  • isikud, kes on  saadud üüri- või renditulu;
  • isikud, kes on saadud tulu välismaalt. Deklareerida tuleb nii Eestis maksustatav kui mittemaksustatav välisriigist saadud palgatulu, pension ja dividendid.

Kui tulude deklareerimise kohustust ei ole, aga soovitakse kasutada mõnda maksusoodustust (täiendav maksuvaba tulu kui on kaks või enam kuni 17. aastast last; on tasutud koolituskulusid, eluasemelaenu intresse, kogumispensioni III samba makseid; tehtud kingitusi või annetusi tulumaksusoodustusega MTÜ-de, sihtasustuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud isikutel),  siis tuleb tuludeklaratsioon esitada.

Katrin Simul
teenindusosakonna Põlva büroojuht

Maksusoodustusega seotud teenuste andmete esitamise tähtaeg läheneb

Maksu- ja tolliamet
Pressiteade
30.01.2017

Maksu- ja tolliamet (MTA) tuletab maksusoodustustega teenuseid pakkuvatele asutustele ja ettevõtetele meelde, et andmed inimeste tehtud kulutuste kohta tuleb ametile saata 1. veebruariks. Oma eeltäidetud andmetega saab e-maksuametis/e-tollis tutvuda 8.–10. veebruarini.

Eelkõige pakuvad maksusoodustustega teenuseid pangad, kindlustusseltsid ja koolitusettevõtted. Lisaks on võimalik tulumaksu maha arvata tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kuuluvatele asutustele tehtud kingituste ja annetuste puhul.

MTA teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul jõuavad tähtajaks saadetud andmed eeltäidetuna inimeste tuludeklaratsioonidele ning võimaldavad ametil kiiremini inimesele raha tagastada. „Soovitame kõigil inimestel, kes on eelmisel aastal tasunud eluasemelaenu intresse, teinud annetusi või kingitusi ning kulutanud koolitustele, oma eeltäidetud andmed eelnevalt üle kontrollida,“ ütles Udde. Eeltäidetud andmetega saab e-maksuametis/e-tollis tutvuda 8.–10. veebruarini, siis pakuvad ka pangad juba võimalust info tasutud eluasemelaenu intresside kohta e-maksuametisse/e-tolli tuludeklaratsioonile saata.

„Kui andmed on vigased või puudu, soovitame vastava asutuse või ettevõttega ühendust võtta ning andmed parandada lasta,“ selgitas Udde.

Eeltäidetud andmete kontrollimisel tasub veel meeles pidada, et alates 2016. aastast ei saa enam mootorratta ja –sõiduki (A- ja B-kategooria) juhilubade koolituskulusid tulust maha arvata. Samuti ei ole võimalik tulust maha arvata 18-aasta vanuste ja vanemate inimeste huvikoolituste kulusid.

Tulude deklareerimiseks soovitame andmete turvalisuse tagamiseks siseneda e-MTAsse ID-kaardi või mobiil-ID abil. Deklareerimist puudutavat infot ja abi saab MTA kodulehelt, ameti teenindusbüroodest või helistades maksu- ja tolliameti infotelefonidele.

Samuti saab oma küsimuse saata e-postiga fyysisik@emta.ee või e-maksuametis/e-tollis rubriigis „Teated MTA-le” ja esitada see meie spetsialistidele foorumis.

Viljandimaa Arenduskeskus kogub ettevõtjate ideed investeeringuteks ettevõtluskeskonna arendamiseks

Pressiteade
Viljandimaa Arenduskeskus
7.01.2017

Arenduskeskus kogub ettevõtjate ideed Piirkondliku konkurentsivõime tõstmise (PKT) meetme investeerimistoetuse uueks taotlusvooruks 2017 sügisel

Sel sügisel on kavas avada EAS-is järjekorralt teine rahataotlusvoor kus toetatakse omavalitsuste, MTÜ-de ja ettevõtjate:

– ettevõtluse seisukohast olulise avaliku tugitaristu kaasajastamist ja selle loomist olemasolevate või uute tööstus- ja ettevõtlusalade juurde, – endiste militaar-, tööstus- ja põllumajandusobjektide maa-alade ettevalmistamist nende taaskasutuselevõtuks ettevõtluskeskkonna arendamise eesmärgil.

Juhul kui ettevõtjate arenguid:

a) piirab avaliku tugitaristu olukord (nt halvad teeolud, probleemid vee, kanalisatsiooni ning sade- ja pinnaseveega, soov kasutada maagaasi või kaugkütet kohtades kus see on mõistlik, elektrivõimsuse kättesaadavuse tagamine, üldkasutatavate sideteenuste kasutamise võimaldamine, jms) või

b) te soovite teha kulusid endiste militaar-, tööstus- ja põllumajandusobjektide maa-alade ettevalmistamiseks nende taaskasutuselevõtuks ettevõtluseks,

siis saatke oma projekti esialgne kirjeldus 1. veebruariks 2017 aastal Viljandimaa Arenduskeskuse e-posti aadressil kaarel.lehtsalu@viljandimaa.ee või Viljandi maavalitsus e-posti aadressil kaupo.kase@viljandi.maavalitsus.ee.

Täpsem info meetme kohta: http://www.eas.ee/teenus/toostus-ja-ettevotlusalade-arendamine

SA Viljandimaa Arenduskeskus toetab oma tegevusega ettevõtete, kodanikuühenduste ja kohalike omavalitsuste arendustegevust ning algatab ja viib läbi piirkonnaüleseid projekte.

Päästeamet juhib tähelepanu: külmade ilmadega kasvab hüppeliselt tulekahjude arv

PÄÄSTEAMET
PRESSITEADE
4. jaanuar 2017. a.

Päästeamet juhib tähelepanu: külmade ilmadega kasvab hüppeliselt tulekahjude arv.

Ilmateenistuste andmetel algab tänasest vähemalt nädal aega kestev külmaperiood. Päästeameti varasem kogemus on näidanud, et külmakraadide kasvades suureneb hüppeliselt tulekahjude ja tules hukkunute arv. Eelmisel aastal külmade ilmade saabudes hukkus tulekahjudes jaanuari kolme nädalaga 11 inimest – ligi kolmandik kogu aasta hukkunutest. Inimelude päästmiseks külastavad päästjad alates tänasest üle Eesti suurema ohuga piirkondades kodusid, lisaks paigutatakse lühiajaliselt riskipõhiselt ümber päästemeeskonnad.

Päästeameti peadirektori asetäitja Tauno Suurkivi sõnul Päästeamet teab, kus külmade ilmadega suureneb traagiliste tulekahjude arv ja paigutab sinna ümber päästeressursi. „Kahe meeskonnaga komandode ressursi ümberpaigutamine on esmakordne ja uudne lähenemine. Kriitilisel ajahetkel on meeskonnad valmisolekus nii komandos kui ka suurema ohuga piirkondades kohapeal – inimestele ja õnnetustele lähemal, mis tagab vajadusel kiirema reageerimise elupäästesündmustele,“ lisas Tauno Suurkivi.

Traagiliste tagajärgedega õnnetuste vältimisele saab igaüks kaasa aidata, abistades oma lähedasi ja naabreid kutsudes üles ning abistades neid juhinduma järgnevatest Päästeameti soovitustest.

Päästeameti soovitused eelseisvaks külmaperioodiks:

Hoidu ülekütmisest
Külmad ilmad sunnivad ahjusid, pliite ja kaminaid rohkem kütma. Kütmisel soovitame järgida põhimõtet – korraga vähem, aga sagedamini. Ahju, pliidi ja kamina läheduses ei tohi olla mööblit, vaipu, küttepuid, pappkarpe ja muid kergesti süttivaid esemeid. Hoolega peab jälgima, et siibrit ei suletaks liiga vara. Kui lisasoojuse saamiseks on vaja kasutada elektrilisi radiaatoreid või soojapuhureid, tuleb seda teha mõistlikult, et elektrisüsteemi mitte üle koormata. Soojapuhureid ja radiaatoreid ei tohi riideesemetega kinni katta.

Hoidu toas suitsetamisest
Külma ilma korral veedavad inimesed rohkem aega toas. Päästeamet paneb südamele, et suitsetamine rõdul ja toas on eluohtlik, eriti kui seda teha voodis. Möödunud aasta jaanuari 11 hukkunust pooled olid voodissuitsetajad.

Hoidu lahtise tule kasutamisest torude sulatamisel
Korralikult soojustamata torude jäätumine on sage probleem külmade saabumisel. Torustike külmumise vältimiseks tuleb torustikud katta lisaisolatsiooniga. Mingil juhul ei tohi jäätunud torusid sulatada lahtise tulega, näiteks leeklambiga. Jäätunud torude sulatamiseks soovitame kasutada soojakaableid või järelevalve all olevat soojapuhurit.

Kontrolli suitsuanduri korrasolekut
Elusid päästab ainult töökorras suitsuandur! Testi, kas sinu kodus olev suitsuandur töötab. Vajadusel vaheta patarei ja pühi andurilt tolm.

Lisainformatsioon:
Iveri Marukašvili
Päästeamet, kommunikatsiooninõunik
e-post: iveri.marukasvili@rescue.ee
tel 53815738
www.paasteamet.ee
www.facebook.com/paasteamet