Üritused

Muuseumiöö Mõisaküla muuseumis (19-05-18)

Selleaastane muuseumiöö „Öös on pidu“ saab teoks laupäeval, 19. mail ja toob külastajateni imekauni näituse pidulikest rõivastest.

Peoteemat käsitleme läbi ERM-i külalisnäituse „Külatänavalt punasele vaibale. 100 aastat rahvuslikku moodi“. Mõisakülas saab vaadata näituse osalist väljapanekut, mida troonivad endise esileedi pr Evelin Ilvese vabariigi aastapäeva vastuvõttude esinduskleidid.

ERM selgitab: „Näituse lähtekohaks on, et juba ajal, mil talurahvas hakkas rahvarõivaste igapäevasest kandmisest loobuma, muutusid need inspiratsiooni allikaks tekstiilikunstis ja eriti rõivadisainis. Nii juba terve sajandi on neid ilusaid, eestlastele omaseid ja tuttavaid mustreid tekstiilikunstis jätkuvalt kasutatud. Kuid nad on endas alati kandnud sügavamat sõnumit – nad on olnud osa rahvuslikust propagandast, aidanud vastu panna võõrale ideoloogiale või tõstnud rahvuslikku uhkustunnet ja manifesteerinud eestlaseks olemist.

Näitusel on suuremalt jaolt esindatud üksikesemed (näiteks kleit, kampsun, pluus, mantel, vest), mitte rõivakomplektid, nagu traditsiooniliste rahvarõivaste puhul tavaks. Domineerivad naisterõivad, sest meestemoes on rahvuslikud elemendid väga vähe levinud.

Näituselt leiab rahvuslikke rõivaid massimoest kõrgdisainini. Varasemate ajajärkude disain on anonüümne ja/või harrastuslik, uusimas perioodis on esindatud juhtivate rõivadisainerite autorilooming (näiteks Ülle Suurhans-Pohjanheimo, Arne Niit, Kristina Viirpalu, Xenia Joost, Merike Pääro, Aldo Järvsoo, Signe Kivi, Heli Kohk, Tiiu Akberg, Kustav-Agu Püüman).“

Kuraator: Riina Reinvelt
Kujundaja: Liina Unt
Produtsent: Reet Mark

Pärast muuseumiööd jääb näitus vaadata kuni 26. maini. Muuseum on 22.mail avatud 9.00-11.30.

Muuseumiöö 2018 veebileht

Anu Laarmann
Mõisaküla muuseumi juhataja